Masz pytanie?
Wiadomość wysłana. Zamknij

ŚWIADOMY INWESTOR, WŁAŚCICIEL, KLIENT, PROJEKTANT

Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie nieruchomości z rynku pierwotnego?

Jesteś inwestorem i swój kapitał inwestujesz w nieruchomości? Jesteś na etapie wybierania swojego wymarzonego miejsca na ziemi lub przed rozpoczęciem jego projektowania?  A może interesują Cię ciekawostki z branży projektowania, designu i nieruchomości? Jeśli, na któreś z tych pytań odpowiedziałeś “TAK” to ten wpis jest właśnie dla Ciebie! 

Rynek deweloperski prezentuje bogatą ofertę inwestycji, a wraz z nimi potężną listę lokali mieszkalnych. Różnorodność ofertowa charakteryzuje się tym, że obecnie na rynku pierwotnym możemy zainwestować m.in. w mikrokawalerki, lokale mieszkalne, apartamenty, segmenty czy domy wolnostojące. Prezentowane są nam liczne rzuty oraz wizualizacje przyszłych inwestycji, które z reguły są czynnikami mającymi wpływ na podjęcie naszej końcowej decyzji. Jednak czy zawsze zostają nam zaprezentowane rzetelne rysunki? Przecież wiele osób widząc, że w salonie mieści się trzyosobowa kanapa i fotel, a w sypialni wielkie łóżko małżeńskie nie wyobraża sobie, że może być inaczej kiedy mieszkanie finalnie trafia już w ich własność. 

Właśnie to z Wami dziś sprawdzimy –  rzetelność randomowego rzutu inwestycji –  i odpowiemy sobie na jakie elementy należy zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji o zakupie nieruchomości z rynku pierwotnego i czy warto takie projekty przeanalizować z architektem lub projektantem wnętrz.

Przykładowym lokalem jest mieszkanie 55m2. Lokal składa się z dwóch sypialni, salonu z aneksem kuchennym oraz łazienki. Na bazie projektu otrzymanego od biura firmy X przygotowaliśmy dla Was autorski rzut z odwzorowaniem 1:1 przedstawionego mieszkania. Ważnym aspektem, było umieszczenie proponowanych mebli w rzeczywistych wymiarach i sprawdzenie czy wymiary pomieszczeń są odpowiednie. Poniższą analizę  w całości przygotowaliśmy przy pomocy programu Archicad –  z którego korzystamy podczas naszych kursów. Archicad jako wielowymiarowy program pozwala nam na tworzenie kompleksowego projektu na podstawie jego rzutu. Trójwymiarowy model, przekroje oraz widoki tworzą się automatycznie na podstawie rysowanego rzutu. W związku z czym, podczas odwzorowywania układu mieszkania model 3D dostajemy automatycznie. A co więcej! Możemy po tym modelu odbyć spacer 3D oraz wykonać proste wizualizacje koncepcyjne lub kolorowe wizualizacje aranżacyjne. Tutaj zastosowaliśmy najprostszy poglądowy model 3D,  tylko dla sprawdzenia funkcji. Nie jest to projekt wnętrza, ani wizualizacja. To szybki “teaser” sprawdzający funkcjonalność otrzymanego, gotowego projektu. Poświeciliśmy na to niewiele czasu.

Educoncept - szkolenie projektowania wnętrz

Przechodząc do analizy porównawczej sprawdzanego przez nas lokalu należy zwrócić uwagę, że przedpokój, łazienka oraz mniejszy pokój nie odbiegają od propozycji dewelopera. Można by pomyśleć podobnie o salonie z aneksem kuchennym – jednak po przejściu do widoku 3D jesteśmy w stanie zauważyć problem z ilością blatu roboczego w kuchni, którego jest bardzo mało. 

Największym problemem okazała się sypialnia, w której po wstawieniu rzeczywistych wymiarów łóżka pozostaje nam tylko 26 cm przejścia, a w modelu 3D okazuje się, że 2- metrowa szafa tworzy barierę przy wejściu do pomieszczenia.

Podsumowując analizę należy stwierdzić, że wybrane losowo mieszkanie nie okazało się w całości puszką pandory. Niemniej jednak potencjalny właściciel powinien zwrócić szczególną uwagę na stworzenie bardziej ergonomicznego układu kuchni oraz na inne rozwiązania funkcjonalne w sypialni. 

 

W jakim celu potrzebna nam jest taka analiza?

Przede wszystkim dzięki takiej analizie możemy “poczuć” kubaturę lokalu, sprawdzić czy wszystkie ważne dla nas elementy będzie można w nim umieścić oraz czy nieruchomość spełnia nasze oczekiwania. Przeprowadzenie takiej analizy dużo wcześniej pozwoli nam na podjęcie odpowiedniej decyzji o inwestycji oraz pomoże w określeniu zmian lokatorskich wykonywanych przez dewelopera jeszcze na etapie budowy – co może zmniejszyć nam późniejsze koszty remontu. Stajemy się świadomymi inwestorami i unikamy późniejszych niemiłych niespodzianek.

 

Jeśli zaciekawił Cię powyższy wpis, bo być może jesteś inwestorem, fliperem, home stagerem lub myślisz o zmianie zawodu – chcesz zostać projektantem wnętrz i zgłębiać wiedzę na temat ergonomii, projektowania wnętrz, obsługi programu Archicad – zapraszamy na nasze autorskie kursy przygotowujące do zawodu.