Masz pytanie?
Wiadomość wysłana. Zamknij

WPŁYW ARCHITEKTÓW WNĘTRZ NA ZMIANY KLIMATU. MEBLE PRZYJAZNE ŚRODOWISKU

Zmiany klimatu odczuwalne są na wszystkich kontynentach i szacuje się, że w ciągu kolejnych dziesięcioleci będą pojawiać się częściej i z większą intensywnością. Globalne ocieplenie spowodowało trwałe zmiany na Ziemi, które coraz bardziej zmieniają sposób życia ludzi. W jaki sposób architekci wnętrz mogą mieć wpływ na zmiany klimatyczne na świecie? Należy zacząć od genezy powstania problemu. Otóż według prowadzonych statystyk ustala się, że przemysł budowlany stanowi aż 40% ogólnoświatowej emisji dwutlenku węgla.
Do niedawna branża wnętrzarska była tylko niewielkim ułamkiem w tym potężnym procencie. Niemniej jednak raport przedstawiony w 2020 roku przez Carbon Leadership Forum (CLF) i LMN Architects zasugerował, że projektanci wnętrz mogą być odpowiedzialni za emisje co najmniej równą emisji związanej z konstrukcją i powłoką budynku. A to wszystko za sprawą remontów i prac budowlanych, które są nieodłącznymi elementami projektowania wnętrz. Szacuje się, że każda nieruchomość jest średnio remontowana co 7-10 lat. Dzieje sie to z powodu zmiany najemców, właścicieli lub całkowitą zmianą funkcji.

W związku z czym walkę z kryzysem klimatycznym musiała podjąć nie tylko branża architektury wielkokubaturowej, ale także branża wnętrzarska. Czołowi projektanci oraz producenci mebli podjęli wyzwanie, aby wesprzeć projektantów w walce z kryzysem. Ich podstawowym założeniem było, aby w produkcji mebli postawić wygodę, estetykę i funkcjonalność na równi ze zrównoważonym rozwojem. Zdecydowano również o wykorzystywaniu materiałów z recyklingu oraz wyborze produktów wysokiej jakości o dłuższej żywotności. Założenie to w efekcie końcowym miało wpłynąć pozytywnie na środowisko oraz odpowiedzieć na potrzeby świadomych i odpowiedzialnych konsumentów.

Jednym z prekursorów zrównoważonego wzornictwa jest firma meblowa Andreu World, która opracowała pierwszy w 100% zrównoważony fotel wypoczynkowy wykonany z nowego bioplastiku. Fotel będący częścią kolekcji Nuez został zaprojektowany przez hiszpańską architekt Patricię Urquiolę.

Czym charakteryzuje się Nuez Lounge BIO?

UNIKALNY CHARAKTER

Nuez Lounge BIO prezentuje kształtem trójwymiarową powłokę inspirowaną zgiętą kartką papieru, wspartą na centralnej podstawie z systemem obrotowym. Wysokie, rzeźbiarskie oparcie ma za zadanie otulić użytkownika niczym kokon, a specjalnie zaprojektowana tapiecrowana poducha ma sprawić wrażenie miękkiej, ciepłej i wyciszającej ostoi. Projekt można dopasować do potrzeb projektowych, ponieważ firma oferuje cztery rodzaje kolorystyczne obudowy.

NIECODZIENNE MATERIAŁY

O wyborze materiałów decydowała ich innowacyjność. Obudowa wykonana została z naturalnego termopolimeru, który został wytworzony przez żywe mikroorganizmy. Materiał ten w całości jest biodegradowalny z możliwością recyklingu i kompostowania. Tkanina tapicerki przedstawia materiał, który można recyklingować. Materiał ten należy do kolekcji Circular ONE, która została specjalnie opracowana na potrzeby projektu. Cała kolekcja została wykonana z odpadów tekstylnych i z plastiku PET odzyskanego z plastikowych butelek. Dzięki temu tapicerka fotela oferuje jakość i trwałość przy minimalnym wpływie na środowisko. Natomiast w podstawie obrotowej Nuez Lounge BIO wykorzystano wyłącznie drewno FSC100% czyli drewno z lasów ponownie zalesionych – co dopełnia w całości zrównoważony projekt.

MOŻLIWOŚĆ PONOWNEGO UŻYCIA

“Intensywnie współpracowałam z Andreu World, aby zastosować cyrkularne podejście do [kolekcji] Nuez, skupiając się nie tylko na materiałach, ale także na uproszczonych możliwościach demontażu, które przedłużają cykl życia produktu.” – architekt Nuez Lounge Bio, Patricia Urquiola. Fotel został zaprojektowany z myślą o zasadach cyrkularności w kwestii projektowej oraz produkcyjnej. Oznacza to, że każdy pojedynczy element – skorupa, pianka, tkanina i podstawa – musi być łatwo demontowany w celu ponownego użycia lub recyklingu pod koniec okresu użytkowania. W związku czym przy łączeniu elementów nie wykorzystano klejów, aby ułatwić późniejszy demontaż.

MINIMALNA PRODUKCJA ŚLADU WĘGLOWEGO

Połączenie wszystkich cech fotela dało w efekcie końcowym zminimalizowanie produkcji śladu węglowego. Nuez Lounge BIO osiąga zaledwie 1,94 kg CO2e, podczas gdy średnia produkcja każdego krzesła dostępnego na rynku wynosi od 30 do 60 kg CO2e. Przy obliczeniach brano również pod uwagę wykorzystaną energię oraz emisję wytwarzaną z transportu.

Zrównoważony rozwój musi być uwzględniony we wszystkim co projektujemy, bez względu na skalę. Dlatego w sytuacji zagrożenia klimatycznego projektanci i producenci są odpowiedzialni za minimalizowanie negatywnych skutków swojej pracy.

Mimo, że procesy produkcyjne lub realizacje mogą być bardziej kosztowne i złożone to ostatecznie umożliwią nam utorowanie nowej drogi w kierunku czystszej i bardziej ekologicznej przyszłości.

 

Źródło zdjęć: https://andreuworld.com/en/products/soft-seating/lounge-chairs/nuez-lounge-bio